En İyi Ücretsiz 5 Mobil Fotoğraf Düzenleyici Uygulaması

Günümüzde her ne kadar telefonların kameralarının lensleri gelişmiş olsa da çektiğimiz fotoğraflar üzerinde düzenleme yapma ihtiyacı duymaktayız. Çekilen fotoğrafları bilgisayara aktarıp PhotoShop veya benzeri düzenleme programı ile fotoğraflarımızı düzenlemek artık hepimize zahmetli gelmekte.

Elimizden düşürmediğimiz telefonlar ile fotoğraflarımızı düzenlemek hem daha hızlı hem daha kolay olmaya başladı. Özellikle her geçen gün donanımları arttırılan telefonlarımız, artık bilgisayarları bile zorlayan bu prosesleri artık çok rahat kaldırabilir hale gelmiştir. 

Gelişen mobil yazılım dünyası birçok fotoğraf düzenleme uygulaması geliştirmiştir. Peki hangileri gerçekten işimize yarıyor, hangileri bilgisayarda fotoğraf düzenlemeye bizi muhtaç etmiyor. İşte sizlere en kullanışlı 5 mobil fotoğraf düzenleme uygulamalarını derledik.

1-PİCSART

Benim aktif olarak kullandığım PicsArt uygulaması birçok özelliği ile karşımıza çıkıyor. Fotoğraf renkleri ile oynayabileceğiniz birçok efekt vardır. Ayrıca fotoğraflarınızın istediğiniz bölümlerini kesebilirsiniz. Fotoğrafınızın üzerine etiketler ekleyebilir veya başka fotoğrafları üst üste yapıştırabilirsiniz. Bunu belli yerleri transparan  iki fotoğraf ile kullanarak sanatsal montajlar elde edebilirsiniz. 

Şimdi Brad Pitt ve Angelina Jolie nin Yüzlerini çıkarıyoruz
( Araçlardan Serbest Kırp ile )
Birkaç işlem ile montajımızı tamamladık. 
Ayrıntılı bakmak için fotoğraflara tıklayabilirsiniz

Bu ve bunun gibi birçok özellik ile neredeyse PhotoShop kadar işlem yapabilirsiniz. Vinyet , Perspektif, Kesme, Yazı ekleme oldukça pratik. PicsArt uygulamasını kullandıkça, özelliklerini öğrendikçe daha da efektif kullanacağınıza eminim. 

2-Adobe Photoshop Express

Masa üstü programı ile kendini oldukça ispatlayan Adobe Photoshop, mobil dünyasına da iddaalı giriş yapmış ve isminin hakkını vermiştir. Otomatik perspektif düzeltmesi , vinyet ayarları, efektleri ile oldukça kullanışlıdır. 

Klasik Photoshop kabiliyetlerinin birçoğuna sahip olan Adobe Photoshop Express ile fotoğraf düzenleme adına neredeyse her şeyi yapabilirsiniz.Son güncellemesi ile Vinyet ayarları yapılarak fotoğraflarınıza nostajik görünüm kazandırabilirsiniz veya Işık ayarlarını düzelterek daha göze hoş gelen fotoğraflar elde edebilirsiniz.

Bunların yanında kesme, etiketleme, fotoğraf yapıştırma gibi basit fotoğraf işlemlerini de çok rahat yapabilirsiniz. 

3 – Google SnapSeed

Google tarafından geliştirilen SnapSeed hem mobilde android ve IOS platformlarında hizmet verirken hemde Windows da hizmet vermektedir. SnapSeed ile Fotoğraflarınıza efektler uygulayabilir, kesebilir,kırpabilir, HDR versiyonunu alabilirsiniz. Çerçeveler veya yazılar ekleyebilirsiniz. Toplamda 11 adet filitre ve 40 adet fotoğraf düzenleme aracı bulunmaktadır. 

Önceki yazımızda ( Fotoğraf Formatları 1 – JPEG Nedir?) belirttiğimiz gibi JPEG formatı, her fotoğraf düzenlendiğinde kalite kaybına neden olmakta. Fakat SnapSeed bunu engellemek için ön almıştır. Uygulama içindeki sağ üst menüden (Üç Noktaya Tıklandığında Çıkmakta) ayarlar kısmından “Biçim ve Kalite” seçeneğini JPG %100 seçtiğiniz taktirde fotoğraflarınızın kalitesinde azalma olmadan dışa aktarım yapma imkanı vardır. Kullanım kılavuzu için Google SnapSeed Yardım Sayfası mevcuttur.

4 – Adobe Lightroom CC

Adobe tarafından geliştirilen Lightroom mobilde hem Android hem IOS platformlarında kullanılabilirken hemde Windows ve MacOS işletim sistemlerinde kullanılabilir. PhotoShop’un aksine karmaşık işlemlerden ziyade daha basit işlemler için geliştirilmiştir. Basit arayüzü ile kullanıcı dostudur.

Her ne kadar basit işlemler için geliştirilmiş olsa da fotoğrafçılık namına birçok karmaşık işlem de yapılabilmektedir. Özellikle Post-Prodüksiyon ve dijital düzenlemeler için en iyi birkaç programdan biridir. Fotoğrafçıların oldukça fazla kullandığı Tethering Shooting özelliği , Export edebilme , Web için galeri dizayn edebilme veya yükleyebilme özellikleriyle profesyonel kullanıcılar için gayet yeterli bir programdır.   

5 – PİXLr

Fotoğraf düzenleme uygulamaları arasında indirme sayısı ile göze çarpan PixLr bir çok özelliğe sahip. Arka plan değiştirme,renk ayarları ile oynama , çift katmanlı fotoğraf düzenleme gibi işlemlerin yanında metin ekleme ,çerçeve ekleme gibi işlemleri çok kolay ve hızlı bir şekilde yapabilirsiniz.

 Manuel olarak düzenleye bildiğiniz ışık ayarları dilerseniz PixLr uygulamasının otomatik olarak ayarlaması ile hiç uğraşmadan göze daha hoş gelen fotoğraflar elde edebilirsiniz. Uygulamalarının yanında PixLr internet sitesi üzerinden de hizmet vermektedir. Site içerisindeki 
Pixlr Express menüsunden uygulama kabiliyetleri ile fotoğraflarınızı düzenleyebilirsiniz. Pixlr Editor menüsünden deki araçlardan da PhotoShop ‘un temel özellikleri ile fotoğraflarınızı düzenlemenize imkan verilmektedir. 

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir