Fotoğraf Formatları 2- PNG

Görsel dosyalarda rastladığımız uzantıların birbirinden farkı olmasından dolayı kullanım yerleri de farklılık gösterir. Fotoğraf formatlarında aranan ilk özellik günümüz teknolojileri ile entegre çalışabilmesi, güncel tarayıcılarla uyumlu çalışabilmesi ve görüntü kalitesini kaybetmeden dosya boyutunun minimum olması .

Peki hangi fotoğraf formatının ne avantajı olduğu, Hangi uzantılı fotoğraf nerelerde kullanılılacağı ,Neden Farklı farklı formatlara ihtiyaç olduğu konusunda sizleri aydınlatmak istiyorun.

PNG (Portable Network Graphics)

Güncel formatlara nazaran daha yeni bir format olan PNG ( Portable Network Graphics) şeffaflığa izin vermesiyle muadillerinden bir adım öne çıkmakta. Farklı saydamlık katmanlarına da müsade etmektedir. 1990 yılında GİF formatının patent sorunlarından kurtulmak isteyen W3C , GİF’e alternatif olarak PNG formatını geliştirilmiştir. Kalite kaybı yaşanmadan sıkıştırma uygulamasından dolayı grafik tasarımcıların ve fotoğraf sanatçılarının ilk tercihi olmaktadır. Fakat bazı eski web tarayıcılar PNG formatını desteklemedikleri sebebiyle sorunlar çıkmaktadır. 8 bit ve 24 bit olmak üzere iki ayrı tipi mevcuttur. 

PNG-8 , GIF’e benzer ve 256 renk ve 1 bit transparanlık içerir. GIF den daha az boyutlar içerir.

PNG-24 , 16 milyon renk kapasitesine kadar çıkabilmektedir. 24 bit renkler JPEG’e benzer ve kayıpsız sıkıştırma yapıldığından dolayı JPEG’e oranla daha büyük fotoğraf dosyalarına neden olur. Düzenleme sürecindeki görseller için PNG bire birdir.

Kalitesi Denk Fotoğraflarda PNG Gereksiz Yer Kaplamaktadır.

Alpha Kanalları

PNG dosyaları transparanlık üzerinde hassas ayar yapılmasına imkan vererek matlık ile tam transparanlık arasında değerlerde tutulmasına ve  fotoğrafarın yarı transparan olabilmeye olanak sağlar. Ayrıca PNG fotoğrafları herhangi arka plan üzerine konarak orijinal görünümlerini koruyabilirler. Bu özellikler Logo tasarımcıları için çok önemlidir.


– JPEG Her Boşluğu Otomatik Doldurması Yüzünden Logo ve Grafik Tasarım için Uygun Değildir 

– PNG Saydamlığa İzin Vermesi Sayesinde Logo ve Grafik Tasarımına Uygundur.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir