Fotoğraf Formatları 3 – GIF

Görsel dosyalarda rastladığımız uzantıların birbirinden farkı olmasından dolayı kullanım yerleri de farklılık gösterir. Fotoğraf formatlarında aranan ilk özellik günümüz teknolojileri ile entegre çalışabilmesi, güncel tarayıcılarla uyumlu çalışabilmesi ve görüntü kalitesini kaybetmeden dosya boyutunun minimum olması .

Peki hangi fotoğraf formatının ne avantajı olduğu, Hangi uzantılı fotoğraf nerelerde kullanılılacağı ,Neden Farklı farklı formatlara ihtiyaç olduğu konusunda sizleri aydınlatmak istiyorun.

GIF (Graphics Interchange Format)

Grafik değiştirme biçimi anlamına gelen GIF ‘in açılımı Graphics Interchange Formattır. Son zamanlarda WhatsApp ve Facebook olmak üzere tüm sosyal medyanın fenomeni haline gelmiş ve her durum için bir GIF hazırlanmıştır. GIF ilk 1987 yılında piyasaya çıkmıştır. Compu Serve tarafından geliştirilen GIF , imajları yavaş bağlantılara hızlıca transfer etmek için tasarlanmıştır. Literatür de sayısal fotoğraf saklama biçimi olarak geçer ve TIF formatı ile aynı LZW sıkıştırma algoritmasını kullanarak kayıp olmadan sıkıştırma yapar. Bu sıkıştırma yöntemi yüzünden birçok patent davasıyla karşı karşıya kalmasına karşın zamanla GIF formatı tam anlamıyla kabul gördü.

8 bit destekler ve bu da 256 renge denk gelir. Grayscale de 8 bit olması sayesinde GIF formatı Grayscale dosyalar için çok uygundur. Az renk olması sayesinde dosya boyutunun JPEG den daha az olması anlamına gelir. Bu renkler, oluşturulmuş olan renk tablosu üzerinde saklanır. Sıkıştırma esnasında veri kaybı olmaz. Dithering isimli iki piksel rengin bire indirgenerek kombine edilmesi ve ihtiyaç olan rengin teke düştüğü bir algoritma üzerinden çalışır.

JPEG ve PNG den sonra fotoğrafçılık ve internet dünyasında en yaygın olarak kullanılan format olarak karşımıza GIF çıkmakta. Özellikle JPEG ve PNG farklı olarak piksel tabanlı animasyonların hazırlanmasına olanak sağlamasından dolayı GIF formatı bir adım öne geçer. Üst üste bindirilebilir ve ilerici yükleme öncelikle düşük kaliteli versiyonu gösterirken ek detaylar daha sonra eklenir. Bu sayede animasyona dönüştürülebilir. Tek bitlik transparanlığa izin verir. Yani bir bir renk transparan olarak seçilebilir. Bu özelliği ile PNG ‘ye benzer.

GIF Nasıl Yapılır ?

GIF yapmanın iki yöntemi vardır. Birkaç fotoğrafı birleştirerek GIF hazırlayabileceğiniz gibi bir videodan kesit alarak GIF haline getirebilirsiniz. Bunun için çeşitli programlar ve uygulamalar olsa da GIF yapmanın en kolay yolu internet siteleridir. Kullanışlı ve hızlı olasının yanında basit menüsü ile EzGif ideal bir GIF hazırlama sitesidir. 

EzGif Basit Menüsü

Fotoğrafları GIF yapmak

Fotoğraflarınızı birleştirerek basit bir slayt haline getirmek için, seçtiğiniz fotoğrafları GIF haline getirmeniz yeterlidir. Bu işlem için EzGIF.com adresini seçmiş olsak da bu işlem için bir çok internet sitesi, programlar ve uygulamalar mevcuttur. Hem mobilde hem bilgisayarda yapabilmek için internet siteleri üzerinden yapmak daha mantıklıdır.

EzGif sitesine girip fotoğraftan GIF için “GIF Maker” menüsüne giriyoruz. GIF haline getirmek istediğimiz fotoğrafları seçiyoruz. Aşağıdaki örnekte biz 4 fotoğraf seçtik.

Geçiş süresini tüm fotoğraflar için 90/100 saniye yani 0.9 saniye yaptık. İsteseydik ayrı ayrı da geçiş süresi tahsis edebilirdik. Döngü sonsuz olsun diye ilgili bölümü boş bıraktık. İlgili bölüme girdiğiniz değer kadar gösterim sağlandıktan sonra slaytın durmasını ayarlayabilirdik. 

Oluşturulan GIF

Videodan GIF yapmak

Beğendiğiniz videonun bir kesitini, bir film sahnesini GIF formatına çevirmek isteyebilirsiniz. Bu işlem için EzGif adresini seçmiş olsak da bu işlem için bir çok internet sitesi, programlar ve uygulamalar mevcuttur. Hem mobilde hem bilgisayarda yapabilmek için internet siteleri üzerinden yapmak daha kullanışlıdır.

EzGif sitesine girip “Video GIF” menüsünü seçin. GIF haline gelmesini istediğiniz videoyu seçin. Aşağıdaki örnekte biz güzel bir gol videosu seçtik.

Videonun GIF olmasını istediğimiz bölümünü “Cut Video” menüsünden ayarlıyoruz. Videonun yavaş veya hızlı bir GIF haline gelmesini istiyorsanız “Speed” menüsünü seçiyoruz ve GIF hızını belirliyoruz. Gerekli tüm ayarları yaptıktan sonra “Video to GIF” menüsünden GIF ‘i oluşturuyoruz ve save diyerek kayıt ediyoruz. 

Diğer Yazılar

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir