Fotoğraf Formatları 1 – JPEG Nedir ?

Görsel dosyalarda rastladığımız uzantıların birbirinden farkı olmasından dolayı kullanım yerleri de farklılık gösterir. Fotoğraf formatlarında aranan ilk özellik günümüz teknolojileri ile entegre çalışabilmesi, güncel tarayıcılarla uyumlu çalışabilmesi ve görüntü kalitesini kaybetmeden dosya boyutunun minimum olması .

Peki hangi fotoğraf formatının ne avantajı olduğu, Hangi uzantılı fotoğraf nerelerde kullanılılacağı ,Neden Farklı farklı formatlara ihtiyaç olduğu konusunda sizleri aydınlatmak istiyorun.

JPEG ( Joint Photographic Experts Group)

JPEG yada diğer adıyla JPG fotoğraf   formatı en yaygın gördüğümüz uzantıdı diyebiliriz.  Joint Photographic Experts Group tarafından 1986 yılında oluşturulan oldukça karmaşık algoritma sayesinde fotoğrafın tekrar eden kısımları sıkıştırılır. Bu sayede dosya boyutu azaltılırken fotoğraf kalitesinde kayıp yaşanır. Yüksek megabaytlardan kurtulmuş oluruz. Kullanıcının sıkıştırma üzerinde kontrol, vardır. Bu sayede ne kadar kalitenin düşeceği ve ne kadar boyuttan kar edileceğini belirleyebilirsiniz. JPEG Mini Tool veya benzeri uygulamalarla fotoğraflarınızı beş kata kadar kalite kaybı olmadan sıkıştırabilirsiniz.

Profesyonel çekimlerde JPEG yerine TIFF veya RAW dosya formatlarını kullanmak kalite kaybını engelleyecektir. Depolama alanınız müsaitse dosya boyutunun fazla olması önemsizse TIFF veya RAW formatlarında çekim yapabilirsiniz.

Soldaki fotoğrafın düzenleme sonrası ilk kez JPEG olmuş halidir.
Sağdaki fotoğraf ise bir kez daha fotoğraf düzenlemesi geçirmiş halidir
Hiç bir işlem yapılmamasına rağmen gözle gözükmese de kalite düşmüş ve
Boyut 53 kb 'dan 36 kb 'a düşmüş ve kalite azalmıştır

JPEG Avantajları

  • Sıkıştırma sayesinde dosya boyutu %70 lere kadar düşer. Buda JPEG formatının, internet ortamında kullanlacak fotoğrafların ilk tercihi olmasını sağlar. Düşük boyutlar hızlı veri aktarımı sağlar ki bu da sitelerde aranan ilk özelliktir. Fotoğraf kalitesi ikinci plana atılır genelde.
  • Daha az dosya boyutu sayesinde daha az depolama alanına ihtiyacınız vardır.
  • Yaygın olarak kullanılması sayesinde güncel teknolojilerle entegrasyonu her zaman güncel kalacaktır. Günümüzde birçok fotoğraf makinesi ve telefonlar çektikleri fotoğrafları JPEG formatında oluşturur.
  • Neredeyse tüm web tarayıcıları ile uyumludur.

JPEG Dezavantajları

  • Sıkıştırma işleminde fotoğraf kalitesi düşer. Kalitesi Düşmüş olan fotoğraflar üzerinde tekrar düzenleme yapılırsa bir kez daha kalite düşer.  Bundan dolayı fotoğrafların orijinal hali her zaman saklanmalıdır.
  • Fotoğraf sanatçıları için JPEG formatının kaliteyi düşürmesi yüzünden pek kullanılmak istenmez. Fakat tüm web tarayıcılarında JPEG formatı tercih edilmesinden dolayı ve fotoğraf sergileri JPEG formatında yapılır  ama fotoğrafların orijinali satılır.
  • Fotoğrafların her hangi bir bölümünde şeffaf bölüm olamaz. Bu da grafik tasarım projelerinde (Logo, Fotoğraf Yazı, Oyunlar için Karakterler vb.) kullanmaya müsait değildir.

Kayıpsız JPEG Formatı 

Joint Photographic Experts Group tarafından JPEG-LS adlı kalite kayıpsız format geliştirilmiştir.  Fakat bu formatın piyasaya çıktığı yıllarda hem internet hızı bugünkü kadar hızlı değildi hemde dünya genelinde kotalı internetin yaygın kullanıldığı zamanlar da piyasaya çıkmasından dolayı sayfa maliyetleri çok yüksek olmasından dolayı kullanıcılar tarafından benimsenmemiştir.

2014 yılında Mozilla kendi algoritmasını geliştirerek Mozijpeg formatını geliştirdi. JPEG formatının özelliklerini taşırken kalite kaybı olmadan %15 sıkıştırma yapabilir. Algoitma sayesinde web sitelerinde hızlı yüklenme sağlar. Günümüzde bu format pek tanınmasa da ileride bu ve benzeri alt formatlar yaygınlaşacaktır.

JPEG Tool ve benzeri uygulamalar sayesinde beş kata kadar fotoğraf boyutları sıkıştırılırken herhangi bir kalite kaybı yaşanmaz.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir