Fotoğrafın İlkleri

Yüzyıllar boyunca insanoğlu gördüklerini kayıt altına almaya çalışmıştır. İlk başlarda duvarlara, yapraklara, parşömenlere resmetmeye çalışsalar da insanlar her zaman gördüğünün bire bir aynısını saklamayı istemiştir. 18. yüzyıla gelindiğinde Nicéphore Niépce bunu başarmıştır. Çekilen ilk fotoğraftan bu güne yaklaşık 200 yıl geçmiş ve günümüzde artık her an her yerde fotoğraf çekilebilir hale gelinmiştir. Peki bu fotoğraf çekime rahatlığına nasıl eriştik? Fotoğrafın ilkleri neler?  

İlk Fotoğraf

Fransız Nicéphore Niépce ‘nin yapmış olduğu deneyler ve geliştirdiği teknikler sonucunu vermiş ve 1827 yılındaki evinin penceresinden yapmış olduğu denemesinde başarılı olmuştur. Sekiz saatlik pozlama sonucunda gümüş ve bakır alaşımlı metal levhaya görüntüyü işleyebilmiştir. Bu tekniğin pahalı levhalar kullanması ve o levhaların çabuk kırılması bu tekniğin dezavantajları olarak göze çarpmaktadır.

İlk Negatif Fotoğraf

Nicéphore Niépce metal levhalar üzerinde denemeler yaparken Henry Fox Talbot, İngiltere de farklı teknikler üzerinde çalışmalar yapmıştır. 1835 yılında elde ettiği ilk fotoğraf tarihe ilk negatif fotoğraf olarak geçmiştir. Geliştirdiği negatif fotoğraflar daha sonraları fotoğrafı tekrar kopyasını çıkarılabilecek olan negatif film rulolarının temelini oluşturmaktadır.


Solda Negatifi Elde Edilen Fotoğraf Kimyasal Sıvı İle İşleme Sokulunca Sağdaki Gibi Net Fotoğraf Elde Edilebilir.

İlk İnsanlı Fotoğraf

Nicéphore Niépce ‘nin beklenmedik ölümünden sonra metal levha çalışmalarını Louis Daguerre devralmıştır. Geliştirdiği 16 kat mercekli pozlama tekniği ile pozlama süresini sekiz saatten 10 dakikaya kadar indirebildiği tekniğine “Dagerreyotipe” ismini vermiştir. Aslında balkonundan caddeyi fotoğraflamak isteyen Louis Daguerre  , cadde köşesinde ayakkabılarını boyatan bir adamın tesadüfen o anda orada bulunması ve 10 dakika boyunca sabit kalması sayesinde Louis Daguerre , tarihin ilk insanlı fotoğrafını çekmiştir.


İlk İnsanlı Fotoğraf

İlk Selfie ve İlk Portre

Amerika’da Philadelphia eyaletinde Robert Cornelius adlı bir fotoğrafçı
“Dagerreyotipe”tekniğini kullanmış ve 15 dakika boyunca hareketsiz kalarak poz vermiş ve kendini fotoğraflamıştır. Günümüzde oldukça popüler olan Selfie‘nin ilki olurken tarih henüz 1839’u göstermektedir. Ayrıca bu ilk portredir. Fotoğrafın orijinal hali Library Of Congress arşivinde muhafaza edilmektedir.


Robert Cornelius – İlk Selfie – İlk Portre

İlk Kadın Potresi

Robert Cornelius ‘in başarılı portre çekimi sonrasında yine aynı yıl (1839) 
John Drape adlı bir bir kimya profesörü kız akardeşinin fotoğrafını çekmek istemiştir. Drape “Dagerreyotipe” tekniğini kullanarak kız kardeşi Dorothy’nin fotoğrafını çekmiştir. Bu fotoğraf tarihe ilk kadın portresi olarak kayıt edilmiştir.


İlk Kadın Portresi

Uzayın İlk Fotoğrafı – Ay’ın İlk Fotoğrafı

1840 yılına gelindiği bu kez fotoğraf makinesini göğe tutan Prof. John Drape, Ay’ın ilk fotoğrafını çeken kişi olarak tarihe geçerek ikinci kez ilkler listesine girmiştir. Bu fotoğraf aynı zaman da uzayın ilk fotoğrafı olarak da kayıtlara geçmiştir.


Ay’ın İlk Fotoğrafı ve Uzayın İlk Fotoğrafı

Güneş’in İlk Fotoğrafı

Ay’ın fotoğraflanmasına rağmen Güneş hemen fotoğraflanamamıştır. Güneşin ışık yoğunluğu Güneşin fotoğraflanmasını geciktirse de 1845 yılında Fransa’daki Fizikçi Louis Fizeau ve Leon Foucault  “Dagerreyotipe”tekniğini kullanarak Güneş’i fotoğraflamayı başarmışlardır.


İlk Güneş Fotoğrafı

İlk Foto Montaj

1858 yılında 5 ayrı negatif filmi bir araya getirerek oluşturduğu tüberkülozlu bir kızın etrafına toplanılmış şekilde seneryolaştırılmış olan fotoğrafı Henry Peach Robinson oluşturmuştur. Tarihe ilk foto montaj olarak kayıt edilen bu fotoğrafa Robinson , “Fading Away” adını vermiştir.


İlk Foto Montaj Fotoğraf

İlk Renli Fotoğraf

Matematikçi ve fizikçi James Clerk Maxwell’in geliştirdiği teknik ile farklı filitreler kullanarak farklı renklerde fotoğraf elde etmek mümkündü. Bu teknik görüntünün orijinal halini değil , yapma bir renklendirme sağlıyordu. 1861 yılında bu tekniği kullanan SLR’nin mücidi Thomas Sutton aynı cismin mavi,kırmızı ve sarı filitreler kullanması ile elde edilen görüntülerin birleştirilmesi ile oluşan fotoğraf tarihe ilk renkli fotoğraf olarak kayıt edilmiştir. Her ne kadar suni renkler olsa da.


İlk Renkli Fotoğraf

Uzaydan Çekilen İlk Fotoğraf

Amerika Birleşik Devletleri tarafından 1946 yılında uzaya fırlatılan 13 numaralı V2 roketinden çekilen fotoğraf, yerden 105 kilometre yükseklikten çekim yapmış ve tarihe “Uzaydan Çekilen İlk Fotoğraf” olarak kayıt edilmiştir. Bu fotoğraf 35 mm kamerayla siyah beyaz olarak pozlanmıştır.


Uzaydan Çekilen İlk Fotoğraf

İlk Renkli Fotoğraf

Levi Hill adındaki fotoğrafçı New York’ta renkli fotoğraf çektiğini duyurduğunda yapraklar 1851’i gösteriyordu. Levi Hill, geliştirdiği tekniğine “hillotip” adını vermişti ve tekniğin ayrıntılarını o kadar gizli tutuyordu ki insanlar Levi Hill’i sahtekarlıkla suçlamıştır. Renkli fotoğraf çekmenin imkansız olduğunu , siyah beyaz fotoğrafları boyadığını iddaa etmişlerdir. 2010 yılına gelindiğinde Levi Hill’in fotoğrafları teknik incelemeye tabi tutulmuş ve fotoğrafların gerçekten renkli çekildiği ispatlanmıştır. Böylece Levi Hill tarihe renkli fotoğraf çeken ilk fotoğrafçı olarak geçmiştir.


İlk Renkli Fotoğraf

İlk Renkli Manzara Fotoğrafı 

Louis Ducos du Hauron tarafından çekilen bu fotoğraf  , 2010 yılında 
Levi Hill’in fotoğrafları teknik incelemeye alınana kadar, fotoğrafçılık tarihinde ” İlk Renkli Fotoğrafı” olarak alınıyordu. 
Levi Hill’in sahtekar olmadığının ortaya çıkması ve gerçekten 1851 yılında çektiği fotoğrafların renkli çekim olduğunun ispatlanması ile Louis Ducos du Hauron’un çektiği renkli fotoğraflar “ilk renkli manzara fotoğrafı” olarak fotoğrafçılık tarihindeki yerini güncellemiştir. Fotoğraf 1877 yılındaki Güney Fransa’dan bir manzaradır.


İlk Renkli Manzara Fotoğrafı

İlk Hareketli Fotoğraf

Eadweard Muybridge, 1878 yılında bir at yarışında ardı ardına sıraladığı 12 fotoğraf makinesi ile seri çekim yaparak elde ettiği görüntüleri birleştirmiş ve ilk hareketli fotoğrafı elde etmiştir. Kaliforniya Palo Alto’da bir atın dört nala koşuşunu fotoğraflayan Eadweard Muybridge, at yarışlarına yeni bir hizmet sağlamış ve foto-finish ile birincinin belirlenebilmesini sağlamıştır. Bu teknik, film makaralarının icadını tetiklemiştir.  Ayrıca çektiği fotoğrafı tarihe ” İlk Hareketli Fotoğraf” olarak kayıt edilmiştir.

İlk Hareketli Fotoğraf

Kaynak

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir