Fotoğrafın Tarihi ve Gelişimi

Günümüzde dijital fotoğraf makinelerinin gelişmesi ve yaygınlaşmasıyla herkes fotoğraf çekebilir hale gelmiştir. Özellikle cep telefonlarının gelişen kameraları sayesinde görüntü kalitesi yüksek fotoğraf çekmek artık çok ucuz hale gelmiştir. 

Peki dijital fotoğraflardan önce ne tip fotoğraflar vardı? İlk fotoğraf nasıl elde edildi ? Fotoğrafın zaman içerisindeki gelişimi nasıl oldu? Tüm bu sorularınıza cevap bulmanız için yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Fotoğraf Kelimesinin Kökeni

Dilimize İngilizce “Photography” kelimesinden geçen fotoğraf kelimesinin köklerine indiğimizde de Yunanca’ya dayanmaktadır. Yunanca da “PHOS
ışık demekken “GRAPHİS” ise çizmek anlamındadır. Özetle ışıkla çizmek anlamına gelen fotoğraf ismini hakkını vererek pozlanan cisminden yansıyan ışığı özellikli kağıda iz bırakması sağlanarak oluşmaktadır. 

Photography kelimesi ilk İngiliz Sir John F. W. Herschel (1792-1871) tarafından 1840 yılında kullanılmıştır. Aslında fotoğraf ve fotoğrafçılık ile ilgisi olmayan Herschel, fotoğraf üzerine çalışmalar yapan arkadaşı 
William Henry Fox Talbot‘un geliştirdiği yeni teknik ile oluşturulmuş görüntüye isim vermiştir.

İlk Fotoğraf Çalışmaları

İnsanoğlu ilk çağlardan beri gördüklerini kaydetme isteğindedir. Gördüklerini duvarlara çizmekle başlayan bu serüven, sekizinci yüzyılda Cabir İbni Hayyam‘ın Gümüş Nitratın Güneş ışığının etkisiyle karardığını bulmasıyla başka boyut kazanmıştır. Artık şekillerden yansıyan ışıkları doğru şekilde Gümüş Nitrat kaplı bir zemine yansıtılırsa görüntüleri saklanabilir düşüncesi gelişmişti. Fakat bu teknik gelişememiş ama 15. yüzyılda Leonardo Da Vinci‘nin karanlık oda keşfi ile tekrar aynı duygular depreşmiştir. Leonardo Da Vinci; karanlık bir odadaki ufak bir deliğin, dışarıdaki görüntüleri aksettirdiğini bulmuştur. Bu fotoğrafçılık adına büyük bir adımdır. Karanlık kutuya giren görüntü karşı yüzeye ters şekilde düşmekteydi . 


Karanlık Kutu Deneyi

18. Yüzyıla gelindiğinde karanlık kutunun ucuna konan mercek ve diğer tarafına konan buzlu cam ile görüntünün, kutunun dışından görülebilir olması sağlandı .

1790 yılına gelindiğinde ise çocuk eğitim yöntemlerine ilgisi olan Thomas Wedgwood, eğitim öğretimde yaptığı çalışmalar ve gözlemleri sonucu, çocukların eğitiminde en etkili yöntemlerin görsel yöntemler olduğunu bulmuştur. Bunun ardından Thomas ışık yardımıyla kalıcı görüntüler elde etmeye yönelik çalışmalara başlamıştır. 

Çalışmaları sonucunda , gümüş nitratla kaplanmış kağıtlara bazı cisimlerin lekelerini pozlamayı karanlık oda sayesinde başarmıştır. Bu teknik film fotoğrafçılığının başlangıcı sayılabilir. Fakat Thomas Wedgwood‘un erken ölümü bu tekniğin gelişmesinin önüne geçmiştir.

Bilinen İlk Fotoğraf

Uzun yıllar çeşitli teknikler denenmiş fakat başarılı olunamamıştır. Bilinen ilk kalıcı fotoğrafı elde etmeyi Fransız mucit Nicéphore Niépce 1827 ‘de sekiz saatlik pozlama sonucunda çekmeyi başarmıştır.


Niépce, Saône-et-Loire, Bourgogne, Fransa’daki evinin penceresinden çektiği bu ilk fotoğraf, kutu üzerindeki ince delikten geçen görüntünün gümüş alaşımlı metal tabakaya uzun süren pozlaması prensibine dayanıyordu ve çokta kullanışlı bir yöntem değildi. 

Fotoğrafların İlkler

Nicéphore Niépce’in 1833 ‘da ölümüyle Louis Daguerre çalışmaları tamamen devralmıştır. Louis Daguerre tekniğini geliştirmeye çalışırken 1835’te İngiltere’nin Wiltshire şehrinde Henry Fox Talbot’un fikri fotoğrafçılığa başka boyut katmıştır.

Henry Fox Talbot’un geliştirdiği negatif fotoğraf tekniği ile görüntüleri metal levhaya soluk şekilde işlemektense , daha sonra tekrar tekrar kopyasını çıkarabileceği negatif film kullanmanın öncüsü olmuştur.


İlk Negatif Fotoğraf – 1835

Louis Daguerre, 1837 yılında geliştirdiği “Dagerreyotipe” tekniği ile fotoğrafı resmetme işlemini hızlandırmış ve pozlanma süresi 10 dakikaya kadar düşmüştür. Bu tekniğin detaylarında, gümüş nitratla ışığa duyarlı hale getirilen  bakır levhaların karanlık kutuda 10 dakikalık pozlanma esnasında civa buharına maruz bırakılması yatmaktadır.

Tapmak Bulvarının fotoğrafını çekmeye çalışan Luis Daguerre 10 dakikalık pozlama almasından ötürü hareketli insanlar fotoğraflanamasa da, tesadüfen o esnada ayakkabılarını boyatan bir adam 10 dakika boyunca sabit kalarak tarihin ilk insanlı fotoğrafını oluşturmuştur.


Tarihin İlk İnsanlı Fotoğrafı – 1838

16 kat mercek kullanılarak çok net görüntü elde edilmesine rağmen 
Louis Daguerre‘nin kullandığı gümüş – bakır karışımlı metal levhaların kolay kırılması ve çok pahalı olası , “Dagerreyotipe” tekniğinin gelişmesini engellemiştir ve taki günümüzde dijital fotoğrafçılığa geçilene kadar 
Henry Fox Talbot‘un negatif film tekniği benimsenmiştir.


Fotoğrafın Tarihi Gelişimi

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir