Mobil Uygulama İle Foto Montaj Nasıl Yapılır? – Mobil Uygulama ile PhotoShop Nasıl Yapılır?

Fotoğraflarınız üzerinde değişiklikler yapmak istiyorsunuz ama bilgisayar da uğraşmaya üşeniyor musunuz ? Bilgisayarda PhotoShop kullanmayı bilmiyor musunuz? O zaman mobilde montaj yapmayı deneyin. Üstelik daha kolay. 

Mobilde PhotoShop (montaj) yapmak için birçok uygulama mevcut. Bu konuyla ilgili önceki YAZIMIZDA hangi uygulamaların olduğuna değinmiştik. Kullanım kolaylığı ve çok fazla araca sahip olmasından dolayı sizlere PicsArt uygulamasını tavsiye ediyorum. Aşağıdaki linklerden uygulamayı indirin.

Montaj Yapmadaki İşlem Sırası

Kurulumunu tamamladıktan sonra montaj yapacağınız fotoğraflarınızı belirleyin. Yapmak istediklerinizi kafanızda derleyin.

İlk yapmanız gereken işlem, montaj için alınacak resim parçasını çıkarmak olmalıdır. Sonrasında montaj yapılaca fotoğrafın üzerine resim parçalarının yerleştirilmesi olmalıdır. 

1- Montaj Yapılacak Parçayı Çıkarma

Bunun için parçası alınacak fotoğrafı PicsArt ile açın. Alttaki menü çubuğundan “ARAÇLAR” sekmesine tıklayın. Çıkan menüden üstte “SERBEST KIRP” seçeneğini seçin. Ardından çıkan işlem sayfasından kalem simgesi ile elle işaretleme yapabilirsiniz. İşlemleri tamamladığınızda işaretlediğiniz yerleri alıp diğer kısımlar silinecek. Silgi simgesi ile işaretlenen yerlerin işaretini iptal edebilirsiniz. İnsan simgesi ile fotoğraftaki profili otomatik seçebilirsiniz ama bizim istediğimiz bu değil. Biz, kesmek istediğimiz parçayı elle seçerek hassas şekilde almak istiyoruz. Çizgili balon simgesi ile de çizdiğiniz alanı ortasını seçersiniz. Pek efektif kullanılabildiği söylenemez.

  Montaj işlemi için istediğimiz yeri işaretledik. Sonrasında Sağ üstteki “–>” simgesine tıkladık ve ön izleme sayfasına geldik. Burada da “KAYDET” dedik ve kesme işlemini tamamladık. Ana sayfaya geri geldik ve tekrar sağ üstteki “–>” simgesine tıkladık ve sol alttan “KAYDET ”  diyerek montaj da eklemek istediğimiz parçayı kayıt ettik. Aynı işlemi diğer fotoğraf için de yaptık. Sonrasında elimizde iki adet montaj için yüz fotoğrafı oldu. 

2- Parçaları Monte Etme

Sonrasında montaj yapılacak fotoğrafı PicsArt ile açtık. Alttaki menü çubuğundan “FOTOĞRAF EKLE” diyoruz. Galerimizden biraz önce çıkarmış resim parçasını yani yüzleri seçiyoruz. 

Eklenen fotoğrafa tıklayın ve sağ alt köşesindeki ok simgesi ile fotoğrafın boyutunu küçülterek fotoğraftaki ilgili yere doğru elle yerleştirin. İki parmağınızla fotoğrafa zoom yapabilirsiniz. Parçayı da elle küçültüp büyütebileceğiniz gibi sağa sola yatırarak hassas yatırma yapabilirsiniz.

Eğer ki eklenen parçanın üzerinde tekrar işlem yapmak istiyorsanız alttaki menü çubuğundan yapabilirsiniz. Buradan kırpma, kesme, ışık ayarı, çeşitli efektler, karıştırma, kenar ekleme , çerçeve ekleme, şekilli kırpma veya serbest kırpma işlemleri uygulayabilirsiniz.

Alttaki “OPAKLIK” ayarı ile parçanın şeffaflığını ayarlayabilirsiniz. Bazı durumlarda gölge  montaj yapmak isteyebilirsiniz. O zaman opaklık çok işinize yarar. Bizim örneğimizde pek işe yarayan bir şey olmasa da opaklığı 90-95 yaparak eklenen parçanın, fotoğrafın geri kalanıyla arasındaki renk uyumunun sırıtmamasını sağlayabilirsiniz. 

Elle hassas şekilde yerleştirilen parçanın silinmesi gereken fazlalıkları varsa üstteki silgi simgesine tıklayın. Çıkan sayfadan elle silme yapabilirsiniz. Fazla silme işlemi yaparsanız kalem simgesine tıklayıp geri gelmesini istediğiniz yerleri elinizle çizerek geri getirebilirsiniz. Silme işlemini hızlandırmak için büyük ölçeklerde silme yapılmasını istiyorsanız yada silmenin transparanlık oranını belirleyerek silmek için işaretlediğiniz yerleri anında silmek veya yavaş yavaş silmek istiyorsanız alttaki silgi simgesine tekrar tıklayarak çıkarttığınız menüden ayarlayabilirsiniz. 

Tüm hassas ayarlarınızı yaptıktan sonra sağ üstteki  TİK ‘e tıklayarak montaj işlemini tamamlayabilirsiniz. Eğer başka işlemler de yapmak istiyorsanız montajlı fotoğrafın tamamına işlem uygulayabilirsiniz. Eğer PicsArt Photo Studio uygulamasının kabiliyetlerini bilmiyorsanız önceki YAZIMIZI inceleyebilirsiniz. İşlemlerinizin bittiğine kanaat getirdiğinizde sağ üstteki “–>” simgesine tıklayıp sonrasında da “KAYDET” diyerek fotoğrafınızı galerinize kayıt edebilirsiniz veya “PAYLAŞ” diyerek çeşitli platformlardan  paylaşabilirsiniz.,

Montajlanmış Fotoğrafımızın Son Hali
“Muhteşem Yüz Yıl  Angelina Jolie”

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »