Mobil Uygulama İle Fotoğraf Etrafını Silme – Fotoğrafı PNG Yapma

Günümüzde telefonlarımız gelişen kameraları sayesinde her han her yerde fotoğraf çeker hale gelmiş bulunmaktayız. Fakat bazı durumlar olur ki fotoğraftaki pozunuz harikadır fakat insanların görmesini istemeyeceğiniz bir takım objeler veya istemediğiniz insanlar fotoğrafınızda yer bulmaktadır. O pozunuz ziyan olmaması için en pratik yol fotoğraftan olmasını istemediklerinizi silmek olacaktır. Yada bir fotoğraftan bir objeyi almak isteyebilirsiniz. Bu işleme Tranparanlaştırma , fotoğrafı PNG haline getirme denir. 

PicsArt Uygulaması İle Fotoğraftan Silme İşlemi

Fotoğrafınızdan istemediğiniz yerleri silmek için birçok uygulama mevcuttur. Biz ise kullanışlı arayüzlü ve birçok işlemi bir arada yapabileceğiniz PicsArt uygulamasını sizlere önermekteyiz. PicsArt ‘ın diğer kabiliyetlerini önceki YAZIMIZDA anlatmıştık. 

PicsArt Uygulamasını telefonumuza indirdikten sonra etrafını temizlemek istediğiniz fotoğrafı seçin. Araçlar Menüsünden “Serbest Kırp” seçeneğini seçin. Karşınıza çıkacak çıkacak menüden isterseniz elle çizerek seçebilir veya seçtiğinizi silebilirsiniz isterseniz de otomatik seçme bölümünden PicsArt ‘ın fotoğraf içinden seçim yapmasını sağlayabilirsiniz.

Burada ufak tefek fazladan seçmeler veya eksik seçmeler olabileceği için kalem ikonuna tıklayıp eksikleri seçebilirsiniz. Silgi ikonunu seçerek hatalı seçim yapılmış yerlerin seçimini iptal edebilirsiniz.

Örnekteki fotoğrafta solda omuz hatalı seçilmiş ve muhtemel yanında duran adamın omuzu da seçilmiş. Silme işleminden sonra hassas ayar yapılmıştır.

İstenilen yerler seçildikten sora sağ alttaki “TEMİZLE” denilerek fotoğraftan gereksiz yerler silinir. Buradaki işlemle istenmeyen yerler transparan hale gelir ve fotoğrafınızda sadece seçtiğiniz yerler kalarak girintili çıkıntılı şekilde kalır. “KAYDET” dedikten sonra başka ayar yapabileceğiniz menü gelir. İstediğiniz ayarları yapın. Sonrasında sağ üstteki “–>” tuşuna basın ve tekrar “KAYDET” seçeneğini seçerek fotoğrafı galerinize kayıt edin.  

Eraser Uygulamsı ile Fotoğraftan Silme İşlemi

PicArt Photo Studio Uygulamasını beğenmeyenler için diğer kullanışlı uygulama ise ERASER ‘dir. Bu uygulama ile fotoğraflarınıza sadece PNG çevirme (Fotoğraftan Silme) işlemi yapılabilir. Otomatik seçme yoktur fakat hassas seçim yapma özelliği mevcuttur.  Aşağıdaki indirme linklerinden platformunuza uygun olanı seçin ve indirin.

Uygulama girin ve istenmeyen yerlerin silineceği fotoğrafı seçin. Fotoğrafa ön kırpma uygulayacaksanız istediğiniz boyuta getirin. Sağ üstten “DONE” diyin. Çıkan sayfada “AUTO” sekmesi seçili iken Merceği hengi renk üzerine bırakırsanız, o rengin tüm komşu pikseldeki aynı renkleri siler. Default olarak hassasiyet 25 olarak seçilidir. Dilerseniz hassasiyeti azaltarak komşu piksel renklerin ton benzerlik oranının önemini arttırırsınız ve seçtiğiniz renge az benzeyenler silinmez. Aksine hassasiyet rakamını arttırırsanız, komşu piksel renklerinin tonu çok az benzerlik gösterse dahi silinir. Ne kadar otomatik silme işlemi olsa da en son kalan izleri silmek için manuel silme uygulamak şart.

Çok fazla girintili çıkıntılı fotoğraflarda otomatik renk bulucu fazla efektif olmaz. Bu durumda “Manuel” sekmesi seçilerek elinizle çizdiğiniz yerler anında silinir. Merceği büyütebilir veya küçültebilirsiniz. Küçük mercek ile daha hassas çalışmalar yapabilirsiniz. Özellikle ekranı zoom yapıldıktan sonra. 

Yaptığınız her işlem sonrası sağ altta bir sayaç işler. İleri veya geri yaparak işlemlerinizi geri alabilir veya tekrar aynı işlemi uygulayabilirsiniz. Ayrıca hatalı bir silme uyguladıysanız ve bunu çok sonra fark ettiyseniz “UNDO” işlemi pek mantıklı olmayacağı için silinenleri geri getirmek için “REPAİR” sekmesi vardır. Buradan silinmiş bölümlerin üzerinden elle geçerseniz, üstünden geçtiğiniz bölgeler için silme işlemi iptal olacaktır.

İşlemleriniz bittikten sonra sağ üstten “DONE” dedikten sonra tekrar sağ üstten “SAVE” diyoruz ve son olarak “FINISH” diyoruz. Dilerseniz ek uygulama indirerek finish demeden önceki sayfadan silinen alanları transparan yerine istediğiniz bir renk seçebilirsiniz.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir