Web Site Reklam Kazanç Modelleri 3 – CPA ve CPL Nedir?

Günümüzde tüm web site sahipleri sitelerde yayınlanan reklamlardan para kazanılıyor. “Peki hangi reklam türünden nasıl para kazanırım? ” , “Hangi reklam kazanç modeli benim siteme daha uygun? ” “Reklamımı yayınlatırken neye dikkat etmeliyim” gibi sorularınızı bu yazı dizimizde anlatmaya çalışacağım.  Özellikle CPM, CPC, CPL, CPA ve CPS reklam modelleri nedir diye merak eden reklam verenlerin veya reklam yayınlayanların bu yazı dizimizi okuması, onlar adına faydalı olacaktır.

CPL (Cost Per Lead)

Doğradan hedef bazlı reklam modeli olan CPL (Cost Per Lead) reklam verenlar için üyelik yapılmanın önemli olduğu durumlarda kullanılan bir modeldir. Eğer reklam yayıncı iseniz, sitenize koyduğunuz reklamlara tıklanıp yönlendirilen sayfadaki reklam verenin sayfasına üye olursa kullanıcı, siz de ödeme almaya hak kazanırsınız.

Bu reklam modelini satış odaklı firmalar üye çekmek için kullanırken yayıncılar siteler bu reklam modelinden para kazanmaları için site içi konuların reklam ile alakalı olması gerekmektedir. Aksi taktirde kullanıcılar site içi reklamlara yanlışlıkla tıklasalar bile açılan sayfadaki formu doldurup kayıt olma ihtimali çok düşüktür. Yayıncılar için kazancın zor olduğu bu fiyatlandırma sisteminde reklam verenler amaçlarına ulaştıkları için üye olunma başına yüksek ödemeler yapmaktadır. Yayıncılar üye başına 2 lira gibi rakamlar verebilmektedir. 

CPA (Cost Per Action) 

Aksiyon başına ödeme anlamına gelen CPA (Cost Per Action) reklam verenlerin belirlediği bir aksiyonun gerçekleşmesi halinde ödemenin gerçekleşeceği bir fiyatlandırma sistemidir. CPl ve CPS modellerinin birleşimi olarak kabul edilebilir.

Reklam verenler bazen satış gerçekleşirse bazen üyelik formu doldurulursa ödeme yapmak isterler . Bu reklam modeli reklam verenler için çok uygun olsa da reklam yayıncıları için kazancın zor olduğu modellerinden biridir. Fakat Aksiyonun gerçekleşmesi ile birlikte reklam verenler, yayıncılara yüksek rakamlar ödemektedir. Bu rakam aksiyona göre değişse de bazı durumlarda 2 lira bazı durumlarda 100 lira olabilir.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir