Web Site Reklam Kazanç Modelleri 1 – CPM Nedir?

Sitelerde yayınlanan reklamlardan para kazanılıyor bildiğiniz üzere. “Peki hangi reklamdan nasıl para kazanırım? ” , “Hangi reklam modeli benim siteme uygun? ” “Reklamımı yayınlatırken neye dikkat etmeliyim” gibi sorularınızı bu yazı dizimizde anlatmaya çalışacağım.  Özellikle CPM, CPC, CPL, CPA ve CPS reklam modelleri nedir diye merak eden reklam verenlerin veya yayınlayanların bu yazı dizimizi okuması onlar adına faydalı olacaktır aydınlatmaya çalışacağım.

CPM (Cost Per Mile)

Gösterim başına ödeme anlamına gelen CPM (Cost Per Mile), internet reklamcılığı fiyatlandırma ve ödeme  yöntemlerinin temelidir, ilkidir. Çoğu reklam firması ve reklam verenler bu modeli kullanmak istemesede site kullanıcıları için en az rahatsız edici yöntem CPM ‘dir. Reklam verenler sadece gösterimden kazanç sağlayamadıkları için yayıncılara az ödeme yaparlar. Fakat diğer yöntemler site kullanıcıları için rahatsız edici olduğu için Türkiye’de en yaygın kullanılan yöntem CPM ‘dir.

1000 gösterime eCPM denir ve tahmini para kazancınızı hesaplamak için kullanılır. Reklam alanının 1000 kere gösterilmesinden kazanacağınız paranın ortalama bir değerdir. Gösterilen ülkelere değişir. Türkiye’den gösterimlerin eCPM değeri genelde düşüktür.  Site trafiğiniz yüksekse bu reklam modeli sizin için uygun olacaktır. Para kazancınızı, seçeceğiniz reklam modeli büyük ölçüde etkilemektedir.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir