Web Site Reklam Kazanç Modelleri 2 – CPC Nedir?

Sitelerde yayınlanan reklamlardan para kazanılıyor herkesin bildiği gibi. “Reklam ödeme türleri nelerdir?” ,” Hangi tür reklamdan nasıl para kazanırım? ” , “Hangi reklam modeli benim siteme uygun? ” “Reklamımı yayınlatırken neye dikkat etmeliyim” gibi sorularınızı bu yazı dizimizde anlatmaya çalışacağım.  Özellikle CPM, CPC, CPL, CPA ve CPS reklam modelleri nedir diye merak eden reklam verenlerin veya yayınlayanların bu yazı dizimizi okuması onlar adına faydalı olacaktır.

CPC (Cost Per Click)

Tıklanma başına ödeme anlamına gelen CPC (Cost Per Click), internet reklamcılığı fiyatlandırma ve ödeme yöntemlerinin en kritiği diyebiliriz. Remlam verenseniz; sayfanıza gelen her kullanıcı için ödeme yaparsınız anlaştığınız reklam firmasına (AdWords, AdMatic, Adcash). Eğer yayıncıysanız; sitenizdeki tıklanan her reklam için ödeme alırsınız reklam firmasından.

CPC ile Hem reklam verenlerin istediği gibi site kullanıcıları tarafından reklam ayrıntılarına bakılmak üzere sayfalarına girerler, hem de site içine yerleştirilmiş gömülü reklamlar ise tıklanan reklam , tıklanmadığı hali ile site kullanıcısını görsel olarak rahatsız etmez. Ayrıca tıklanmadığı hali ile de gösterim başına ödeme (CPM) sayacı çalışır. Reklam verenler sayfalarına giriş yapılmasına önem eriyorsa CPC modelini kullanır. Reklam yayınlayacağınız siteniz tıklanmaya müsait içeriklere sahipse CPC size uygun olacaktır. Google AdWords’un en çok önemsediği fiyatlandırma modelidir. 

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir